A minősítés egy betűjelzés A+++ tól I-ig, a 12 tagú skálán. Az A kategória kiemelten fontos, ez ugyanis a referencia szint, amit minden újonnan épített épületnek el kell érnie. Az energetikai tanúsítvány egy tizenkét tagú skálán értékeli az ingatlant, az energiafelhasználása (környezetterhelése) alapján, és a vásárlók érdekeit hivatott szolgálni. Az energiatakarékosság kiemelt uniós cél, a tanúsítással ezt próbálják elősegíteni. Megtudhatjuk belőle, hogy mennyi energiát fogyaszt az ingatlan egy év alatt a fűtés és a használati meleg víz előállítására.
Az energetikai tanúsítvány elkészíttetésének kötelezettségét a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet írja elő, ha az érintett ingalant eladják, bérbeadják, használatba veszik. Jó tudni, hogy nem kötelező az energetikai tanúsítvány több esetben, például nyaralókra, üdülőkre, befejezetlen épületekre.
A tanúsítvány hivatalos példánynak akkor minősül, ha rendelkezik egyedi azonosító számmal. A készítő mérnök köteles feltölteni a központi adatbázisba a számítást, ahol egy egyedi kódot kap. Az Országos Építésügyi Nyilvántartásban így minden minősítés leellenőrizhető és visszakereshető.
A dokumentum 5 évig is érvényes maradhat, ez akkor lehetséges, ha az épületet nem alakítják át, illetve ha a követelményszintek nem változnak meg, tehát nem szigorodnak a besorolási osztályok.
Kizárólag a Magyar Mérnöki vagy az Építész Kamara névjegyzéki tagja tanúsíthat ingatlanokat. A kamarába felvételi követelmény a megszerzett jogosultság, szakirányú végzettség (pl. építészmérnök, gépészmérnök), 1 év szakmai tapasztalat.
Az energetikai tanúsítvány elkészítésére szükség van új épületek használatbavételi engedélyéhez. Az elkészítést a tulajdonosnak kell biztosítania. Ilyenkor nem csak a helyszíni szemlén látottak alapján végezzük el a munkát, hanem az építési dokumentumok figyelembevételével. Ami kelleni fog: műszaki leírás, engedélyezési vagy kiviteli tervek. Kérje ajánlatunkat Pécelről, Gyömrőről, Kistarcsáról, Nagytarcsáról, vagy a közeli településekről.
A számítások elkészítését a jogszabályok pontosan meghatározzák, így a minősítés független attól, hogy ki készíti azt. A számításokkal az ingatlan energiafogyasztását becsüljük meg, amit egy referencia értékhez viszonyítunk, meghatározva a minősítést a fenti skála alapján. Átlagos fogyasztási értékekkel kalkuláljuk az energiafelhasználást, így a minősítés nem függ az aktuális tulajdonos használati szokásaitól.
Az energiatanúsítvány egy összefoglaló keretében tartalmazza az épület adatait, a megbízó nevét és címét, valamint a számítások eredményeit. A szerkezetekről szóló részben egyenként minősítésre kerülnek az épület lehűlő felületei, gépészeti berendezései. Az utolsó része az energia megtakarításra irányuló javaslatok, ahol a készítő mérnök leírja, hogy milyen munkálatokkal lehet mérsékelni az ingatlan energiafogyasztását.